UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hücrelerimiz Ne İstiyor?

16.09.2017, Sefaköy’den bir sağlık işçisi

beyin-hucresi.jpg

Ahmet ve Veli aynı mahallede oturur, farklı fabrikalarda çalışırlar. Ahmet örgütlü ve bilinçli bir işçi; Veli ise sorunları başından aşkın, kafası dağınık ama ısrarla örgütlenmeye direnen bir işçidir. Gelin hep birlikte Ahmet’in beyin hücreleri (ABH) ile Velinin beyin hücrelerinin (VBH) sohbetine kulak verelim.

Tesadüfen Yaşıyoruz

15.09.2017, Gebze’den bir kadın işçi

isci-carklar.jpg

Bugün makinenin başında dört kişi çalışırken basınçtan kaynaklı bir patlama oldu ve büyük bir gürültüyle içindeki parça etrafa saçıldı. Şans eseri hiç birimize bir şey olmadı. Tesadüf eseri yaşıyoruz desek yeridir. Bu makinelerin etrafında herhangi bir koruma bariyeri yok. Çünkü biz işçiler ne de olsa efsunlu olduğumuzdan bize bir şey olmaz! Bizim güvenliğimiz için bir de ekstra masraf mı yapacaklar? Geçenlerde yine üretimi arttırmak gayesiyle makinenin “zaman kaybı oluşturuyor” dedikleri emniyet anahtarını söktüler.

Genç Bir İşçinin Mektubuna Cevap

14.09.2017, Avcılar’dan dokuma işçisi bir kadın

entegre-uretim-dokuma.jpg

Merhaba, değerli genç kardeşim. Bize yazdığın mektubu okudum. Bizlere yeni çalışmaya başladığın hastaneden karşılaştığın sorunları yazmışsın. Binlerce işçinin yaşadığı sorunları anlaşılır bir şekilde aktarmışsın. İçtenliğin ve samimiyetinle yazdığın bu mektup için tüm işçi arkadaşlarım adına öncelikle teşekkür ederim. Mektubunu okurken kendi çalışma hayatım geçti gözlerimin önünden.

Kahvaltı Sofrasında

13.09.2017, Gebze’den metal işçisi bir kadın

kirazpinar-yikim-feryadi-18072017.jpg

Bir sabah biraz rahatsız olduğum için izin aldım, işe gitmedim. Evdekiler uyurken bir gürültü duydum dışarıda, dozer sesi. Bir an aklımdan evimizi yıkmaya geldikleri geçti. Çıktım baktım öyle bir şey değilmiş. Daha geçen günlerde işyerinden bir arkadaşın Kirazpınar’da tapulu arsasındaki evini yıktılar. Mahallece toplanıp direnmişler polise, zabıtalara karşı. Biber gazı, cop yemişler. O sıralarda yaşlı bir dede yere çökmüş gözlerini yıkayıp feryat etmiş.

Çukurova’nın Saya İşçileri

12.09.2017, Mersin’den bir işçi

adana-saya-iscileri-1.jpg

El ele kol kola geçmiş iki sanayi şehri Adana ve Mersin. Çukurova’nın bereketli topraklarında bereketsiz sofralar kurduran patronların sömürü alanı aynı zamanda. Ucuz işçiliğin alıp başını gittiği bu topraklarda, hele bir de savaştan canını kurtarıp sığınan göçmen bir işçiyseniz vay halinize. Kursağınıza girecek bir lokma için saatlerce çalışmak zorundasınızdır. Adana’nın bu sıcağında, izbe atölyelerde, yerin altında, havalandırmanın olmadığı koşullarda çalışmak ise işin cabası.

HüküMESS Grev Hakkını Nasıl Gasp Etti!

12.09.2017, Plastikçiler Sanayi Sitesinden bir işçi

gucun_bize_yetmess_mess_MGL3369m.jpg

Metal işkolunda 2015’teki toplu sözleşme görüşmelerinde patron sendikası MESS ile yapılan tüm oturumlarda ve ara bulucu vasıtasıyla anlaşma sağlanamayınca, Birleşik Metal-İş Sendikası grev kararı almıştı. O dönem ben de Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu bir fabrikada çalışıyordum. İşverenler sendikanın bu kararına karşı grev oylaması istedi.

Ne İşçiler Ne de Bu Sistem Alternatifsiz

11.09.2017, Hadımköy’den bir işçi

metal-iscisi.jpg

Geçenlerde işyerinde baktım bir işçinin suratı beş karış. İşçi, küçük bir bölümün sorumlusu. İçimden dedim ki “demek ki kesin çok olumsuz bir durum var”. Bu işçi resmen işverenin mülksüz ortağına dönüşmüş durumda. İşverenle içli dışlı olmuş, olup bitenleri içeri taşır, işçilerin yeterince disiplinli olmadığından dert yanar, daha fazla yetkisi olsa birçoğunu kapı dışarı edeceğinden dem vurur.

Ben Emani Er-Rahmun!

10.09.2017, Küçükçekmece’den bir kadın işçi

emani-er-rahmun.jpg

Sesimi duyan var mı? Paranın egemenliği altında vicdanları kurumuş, her tarafa kan kusanlara değil, tarifsiz acılar yaşayan kadınlara sesleniyorum. Yerin altından, toprağın derinliğinden sesleniyorum. Çığlığımı tanıdınız mı? Ben Emani Er-Rahmun. 6 Temmuzda Sakarya’da henüz 20 yaşındayken, karnımdaki bebeğimle benim ve 10 aylık çocuğumun yüreğinin sesini susturdular. Önce tecavüz edip sonra boğdular. Hırpalanmış umutlarımızı, yaşama hakkımızı, bedenimizi bir taşın sivriliğiyle parçaladılar.

Sessizliğin İçinde Duyulmaz Barışın Sesi

10.09.2017, Ankara’dan İSG uzmanı bir kadın

baris_-_Copy.jpg

Bir ses/ bir ses katın sesimize./ Sesimiz dağa taşa, nehre, okyanusa,/ sesimiz uzaklardaki sevdalıya./ Sesimiz karıncadan, kuşa,/ yerin altından, üstüne./ Sesimiz ulaşsın dört bir yana./

İşçi ve Emekli

09.09.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

emekli-maasi-kuyrugu-768x576.jpg

Ah bir emekli olsam dersin…/ Köye de bir ev yapsam/ Çocuklar da sahip çıkar, bakmayın şimdi gece gündüz çalıştıklarına,/ O zaman değmeyin keyfime./ Hayal işte, nerden bilsin nasıl yaşlanacak?/ Sahi nasıl yaşlanır ki bir insan?/

Farklı İşyerleri Aynı Patronlar

07.09.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

isciler-fabrika-tezgah.jpg

Büro işçisi olarak farklı işyerlerinde çalışan iki kadın arkadaşım, işyerlerinde yaşadıkları sorunlardan bahsediyorlardı. Patronlarının onları azarladığını, sonra da hiçbir şey olmamış gibi gelip kendileriyle sohbet ettiklerini söylediler. Onların bu vurdumduymazlığını ve hiçbir şey olmamış gibi davranmalarını hastalık olarak gördüklerini, ancak deli birinin böyle yapacağını söylediler. Biz olsak belki aylarca konuşmayız, iş yüzünden tartıştığımız işçi arkadaşlarımızla. Hâlbuki patronlarımızın böyle kaygıları yok.

Çok Tükettiğimiz İçin mi Yoksuluz?

05.09.2017, Ankara’dan bir kadın işçi

carsi-pazar-2.jpg

Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken konu yine döndü dolaştı hayat pahalılığına geldi. Arkadaşlar bir bir dertlerinden bahsettiler: -Hayat çok pahalı. -Maaş aldığın gün uçup gidiyor. -Ben maaşı görmüyorum bile, bir bankaya yatıyor oradan diğer bankaya gidiyor. -Yetişmiyor bir türlü, her şey üst üste geliyor. -Pahalı arkadaş, her şey çok pahalı!

Suriyeli Emekçiler Bizim Düşmanımız Değildir

04.09.2017, Bahçelievler’den bir inşaat işçisi

istanbul-suriyeliler.jpg

Bugün Türkiye’de, özellikle büyük şehirlerin işçi mahallelerinde, yüz binlerce Suriyeli emekçi yaşamak için mücadele veriyor. Suriyeli emekçiler küçük işletmelerde kayıt dışı ve ucuz işgücü olarak çalıştırılıyorlar. Çaresizliklerinden yararlanan patronlar bunu fırsata çeviriyor; onları düşük ücretlere, uzun saatler çalıştırıyorlar. Bununla da bitmiyor, mahallelerimizde fırsatçı ev sahipleri, evlerini olduğundan daha yüksek fiyatlarla Suriyeli emekçilere kiraya veriyorlar.

Yaşamımızı Zorlaştıran Suriyeliler mi?

02.09.2017, Esenyurt’tan bir metal işçisi

suriyeli-isciler-tekstil.png

Yaşanan emperyalist savaş ve ekonomik krize bağlı olarak milyonlarca insan yurtlarını terk edip büyük umutlarla, güzel bir gelecek umuduyla dillerini hiç bilmedikleri, kendilerine tamamen yabancı olan ülkelere göç ettiler. Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle de milyonlarca insan dünyanın birçok bölgesine göç etmek zorunda kaldı. Bugün Türkiye de 3,5 milyondan fazla Suriyeli göçmen bulunuyor.

Tatil Bizim de Hakkımız Değil mi?

02.09.2017, Hadımköy’den bir metal işçisi

krank-polisaj.jpg

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak tartışmalarından 10 günlük idari tatil kararı çıktı. Yağmur yağdığında, yolları kar kapladığında, hava sıcaklığı çok yüksek olduğunda idari tatiller uygulanıyor. Kulağa hoş geliyor “tatil” kelimesi. Öyle ya bedenin ve beynin dinlenmesi için tatile ihtiyaç var. İyi güzel de niye tüm çalışanları kapsamıyor bu idari tatil?

GSS Tarifesi

31.08.2017, Ankara’dan eğitim işçisi

gss-primi-53lira.jpg

Ben üniversite mezunu ve sigortasız çalışan bir eğitim işçisiyim. Geçenlerde yaşadığım bir rahatsızlıktan dolayı devlet hastanesine gittim. Görevli arkadaşa sıra almak için kimliğimi uzattım. Görevli ekrana ücret yansıdığını, borcu ödedikten sonra muayene olabileceğimi söyledi. Şaşırmıştım çünkü birkaç gün önce SGK’dan durumumu sorgulatmıştım ve oradan bana GSS’den faydalandığım söylenmişti.

Gerçek Tehlike Yapay Zekâ mı, Kapitalizm mi?

31.08.2017, Ankara’dan temizlik işçisi

yapay-zeka.jpg

Son zamanlarda bilim insanları yapay zekâların gelişmesiyle beraber insanlığa zararlı olabilecekleri üzerine tartışmaları gündeme getirdiler. Gerçekten de teknolojik gelişmeler bilim insanlarının uyarıda bulunduğu kadar insanlığa zararlı olabilir mi? Bilim insanlarının kendi ürettikleri buluşların insanlığa tehdit oluşturacağı tartışmaları üzerinde durulması gereken bir konu aslında.

Kurban Bayramı Arifesinde “Kurbanlık İşçiler”

30.08.2017, Sarıgazi’den bir işçi

istan-atmalar-durdurulsun-grafik.jpg

Birlikteliğin paylaşımın, yan yana gelmelerin diğer günlere göre daha sıcak, daha samimi yaşandığı zamanlardır bayramlar. Hiç görmediğin haber almadığın, dostların, akrabaların hatırlandığı, paylaşımların arttığı zamanlardır bayramlar. Çocuklara yeni kıyafetlerin alındığı, onların sevinciyle mutlu olduğumuz zamanlardır bayramlar. Kapılarımızın en çok çalındığı ve minik ellerin “iyi bayramlar” diye şekere uzanmasıdır bayramlar. Çocuklar şeker yesinler diye, evlerimize rengârenk şekerlerin girdiği zamanlardır bayramlar...

Grev

30.08.2017, Gebze’den bir metal işçisi

bu-isyerinde-grev-var.jpg

Tarafını seç / Ya onlardansın ya da bizden/ Arası yok bu işin/ İki sınıf / Karanlığı temsil ediyorlar onlar/ Biz aydınlığı/ Yok etmek istiyorlar hayatı/ Biz yeşertmek/ Korku salmak istiyorlar yüreklerimize/ Biz cesareti/ Bak vahşice saldırıyorlar grevimize/ Yasaklıyorlar, sindirmek istiyorlar/ Tarafını seç/ Ya bizdensin ya da bizden/ İşçi sınıfından/

Bir Yılın 365 Günü Çalışmak

29.08.2017, Kıraç’tan bir kadın işçi

kadin-isci-20160108_10.jpg

Yaklaşık on aydır bir tekstil fabrikasında çalışıyorum. Fabrika her yıl işçileri, toplu halde senelik izne çıkartıyor. İzne çıkmadan önce işçi arkadaşlar kendi aralarında hararetli bir şekilde konuşuyorlardı. Ben de herhalde nereye tatile gideceklerini konuşuyorlar diye düşündüm. Sonrasında arkadaşlarla konuşurken meğer izin planı yapmadıklarını, nerede çalışacaklarını konuşuyorlarmış. İşçilerden birisi bana izinde ne yapacağımı sordu.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this